FANDOM


PICT0079.JPG

Kościół pw. Miłosierdzia Bożego- jest kościół parafii rzymskokatolickiej, znajduje się przy ulicy Przyjaciół Żołnierza.

Historia Edytuj

Parafię pw. Miłosierdzia Bożego w Szczecinie erygował ks bp. Kazimierz Majdański dekretem z 18.06.1985 r.lecz już od 4.05.1981 trwała budowa kościoła. Kamień węgielny pochodzący z bazyliki św.Piotra w Rzymie poświęcił dn. 18.06.1983 r., papież Jan Paweł II na Jasnej Górze podczas drugiej pielgrzymki do Ojczyzny. Razem z aktem erekcyjnym został on wmurowany przez ks. bpa Kazimierza Majdańskiego 14.09.1986 r. Kościół został poświęcony w trakcie budowy w Białą Niedzielę – Miłosierdzia Bożego 2.02.1989 r. Nowy metropolita, ks.arcybiskup Marian Przykucki uwzględniając rosnący kult Miłosierdzia Bożego w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, a także kult oddawany w kaplicy przy budującym się kościele, po intronizacji w dniu 11.12.1983 r. Obrazu Miłosierdzia Bożego, ustanowił dekretem z dnia 18.04.1993 r. przy parafii pod tym samym wezwaniem – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Wygląd zewnętrzny kościoła Edytuj

Projekt głównej bryły świątyni powstał na podstawie koncepcji kościoła pw. Zmartwychwstania Pańskiego. Stąd jego niestandardowy wygląd odpowiadający ideowemu założeniu rozwierającego się grobowca, pękającego pod naporem sił wewnętrznych, symbolizujących akt Zmartwychwstania. Zespół autorski w składzie: dr inż. arch. Adam Szymski jako główny projektant i mgr inż. Mirosław Hamberg, osiągnęli ten efekt budując korpus nawy głównej (o kubaturze 20680 m³ ) z siedmiu podstawowych elementów – płyt żelbetowych zbiegających się od dołu ku górze, tworzących ściany budowli i spiętych dwoma płytami płaskiego dachu, na którym umieszczono świetliki. Całość kompozycji zamyka od zachodu ósma płyta wieża, tworząca jednocześnie obejmę ołtarza głównego zwieńczona zespołem trzech dzwonów oraz widocznym z daleka krzyżem o wysokości 8,8 m. Dzwony te: Miłosierdzie Boże (1200 kg), Matka Kościoła i św Otton ( 580 kg) oraz św. Faustyna (350kg]]) słyszalne są w promieniu około kilometra od świątyni.

Wnętrze kościoła Edytuj

Wnętrze kościoła pokryto tynkiem nadając mu białą kolorystykę rozświetlającą wnętrze. Celowo nie zawieszono żyrandoli, by stworzyć ogromną pustą przestrzeń – wnętrza Grobu Pańskiego. Przestrzeń podzielono na nawę główną o powierzchni 1147 m², empory oraz dwa chóry. Powierzchnię kościoła przewidziano dla około 2000 osób mogących brać udział w dużych uroczystościach. Na poziomie nawy głównej zlokalizowano troje drzwi wejściowych o łącznej szerokości 9 m. W prezbiterium wybudowano z zielonego marmuru: ołtarz, lektorium i ambonę. W kościele znajdują się również płaskorzeźby: z lewej strony prezbiterium Ostatnia wieczerza (postacie naturalnej wielkości), z prawej Zesłanie Ducha Świętego, a pod nim ołtarz z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. W centralnej części prezbiterium znajduje się ołtarz główny z figurą Chrystusa Zmartwychwstałego. Na balustradzie empory umieszczona jest droga krzyżowa z figurami ponad metrowej wielkości.

Kaplica kościelna – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego Edytuj

Kaplica o powierzchni 225 m² przewidziana została dla 300 osób, posiada dwa wejścia: jedno z wnętrza kościoła i drugie zewnętrzne. Doświetlana jest z góry za pomocą ośmiokątnego świetlika o stożkowatym kształcie. W oknach świetlika znajdują się witraże z tematyką ośmiu błogosławieństw z kazania Jezusa na Górze Błogosławieństw. Za pięknym ołtarzem i amboną znajduje się kopia obrazu Jezusa Miłosiernego Eugeniusza Kazimirowskiego wykonanego według wizji św. Faustyny. W łączniku scalającym kaplicę z nawą kościoła umieszczono relikwie i obraz św. Faustyny Kowalskiej.

Informacje o parametrach kościoła Edytuj

  • Całkowita wysokość kościoła wynosi 37,5 m
  • Wysokość kaplicy wynosi 13 m
  • Kubatura nawy głównej wynosi 20680 m³
  • Największa długość i szerokość nawy głównej mierzy 37 m
  • Największa wysokość nawy głównej, od wyłożonej marmurem posadzki – 16 m
  • Nawa główna ma powierzchnię całkowitą 1147 m², a kaplica 225 m²

Linki zewnętrzne Edytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki