FANDOM


Od razu uprzedzam – nazywać artykuły tak prosto nie jest. Przykładem może być nazewnictwo artykułu Grunwaldzki – to z tej, jakże ogólnikowej nazwy, trzeba będzie wyciągnąć trzy nazwy interesujących nas artykułów: Grunwaldzki (plac) , Grunwaldzka (ulica) i Plac Grunwaldzki (przystanek) . W takim przypadku tego trzeba się trzymać. Innym przykładem może być różnica między alejami a ulicami. Nie można nazwać artykułu o Alei Wyzwolenia Wyzwolenia (ulica) , ponieważ ulica Wyzwolenia w Szczecinie nie istnieje. Artykuł nie może się również nazywać Wyzwolenia (ulice) , ponieważ ulice Wyzwolenia w ogóle już nie trzyma się kupy. Wyzwolenia (aleje) nie wchodzi w rachubę – jedyną możliwością nazwania artykułu jest Wyzwolenia (aleja) i ew. redirect ze strony Aleja Wyzwolenia.

Właśnie w celu wyeliminowania pomyłek i braku jednolitości podzieliliśmy artykuły na trzy kategorie, zgodnie z którymi nazwy artykułów powinny być tworzone.

Kategoria pierwszaEdytuj

W tej kategorii umieścimy wszystkie artykuły i nazwy, które są jedyne w swoim rodzaju, np. nie ma drugiego artykułu Szczecin, więc pozostawiamy to bez nawiasu. Podobnie nie powtarza się Odra, wszystkie rzeczki i potoki, większość budynków oraz poszczególne dzielnice: Śródmieście jest jedno w swoim rodzaju, nie ma potrzeby dodawac więc [[Śródmieście (dzielnica)]]. Pozostawiamy więc nazwę oryginalną.

Kategoria drugaEdytuj

Do drugiej kategorii zaliczymy takie artykuły i nazwy, które powtarzają się kilkukrotnie, ale jeden z nich np. Potulicka (ulica) (nazwa bez dopisku w nawiasie) jest dominujący i bardziej rozpoznawany niż Potulicka (przystanek) (z dopiskiem). Takie nazewnictwo stosujemy do niektórych budynków, instytucji, jezior, parków, osiedli, ośrodków sportowych, ogrodów działkowych, muzeów, mostów, stacji metra, kanałów, instytutów, hal handlowych, elektrowni, dworców, cmentarzy, centrów handlowych, bibliotek, stacji kolejowych, szpitali, zajezdni i tym podobnych. Oddzielnie omówione zostaną poniżej place, ronda, ulice itp.

Kategoria trzeciaEdytuj

Do kategorii trzeciej zaliczymy jak już wyżej powiedziano ulice, ronda, place oraz przystanki i pętlę, tak więc rozróżniamy Dąbrowskiego (ulica) i Dąbrowskiego (przystanek). Gdy z przodu zamiast nazwy ulica wchodzi inna, np. plac nazwy pojawiają się tak: Grunwaldzki (plac) oraz Plac Grunwaldzki (przystanek).

Szczecin 071 To hasło jest 50. artykułem na Szczecinwikii!

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki